Pro kompletní nastavení je nutné provést několik uživatelských kroků i na straně Shoptetu. Jestli se nejříve provádí nastavení v Money nebo v Shoptetu je jedno, jelikož je potřeba vzájemně nastavit obě strany a některé kroky vyžadují přeskakování tam i tam.
Z pohledu Shoptetu se nastavují oblasti odkud si bude Money stahovat objednávky, kam se od nás budou zasílat exporty a tím jak se nastaví automatické importy těchto souborů do Shoptetu.
1.)
Pro načítání objednávek v Money potřebujeme znát URL Vašich objednávek, které naleznete v administraci Shoptetu v sekci Objednávky – Export. Po vyplnění volby Shoptet – XML obdržíte url adresu, kterou je potřeba vložit do nastavení v Money viz bod 3. Nastavení se neukládá, pouze generuje link dle zvolené konfigurace. Od 8.3.2023 je nutné mít Zabezpečené exporty pro konkrétní partnery s omezenou časovou platností. Export je tedy definován vždy pro konkrétního partnera a číslo tohoto partnera je součástí vygenerované URL.
URL je unikátní pro Váš e-shop. Pro prvotní testování lze vybrat volbu V rozmezí (kde znáte konkrétní objednávku) a na těchto záznamech vyzkoušet funkčnost. Pokud je vše v pořádku, tak již může být použitý link pro volbu Jen nové nebo změněné, který vrací pouze doklady na které nebylo dotazováno (při opakovaném dotazovém pokusu se již ty stejné doklady nezobrazí).
2.)
Dalším krokem je nastavení účtu FTP, na který budete z Money exportovat soubory pro importy. Účet vytvoříte v administraci Shoptetu v sekci Nastavení – Hosting – FTP, kdy pomocí tlačítka Přidat zadáte uživatelské jméno a heslo. Tyto údaje následně použijete pro nastavení v Money viz bod 4. Adresu, která je zobrazená u řádku Základní URL adresa nahrávaných souborů slouží budete potřebovat pro nastavení importů do Shoptetu.
Výsledek bude vypadat v podobném tvaru jako je https://VASECISLO.myshoptet.com/user/documents/sklad-ceny.xml.
3.)
Posledním krokem je nastavení importů do Shoptetu. Nastavení se provádí v administraci Shoptetu v sekci Produkty – Automatické importy nebo jen Produkty – Import. Dostupné volby pro Import nebo Automatický import je věcí zvoleného typu účtu u Shoptetu, případně zakoupeného doplňkového modulu. Nastavení je možné jak pro ruční import nebo obvykle zamýšlený a používaný automatický import.
Nastavení je v logice odkud se má načítat soubor, co se má stát s položkami, jaké údaje chceme aktualizovat a kdy se to má stát. Dále přikládáme několik obrázků z nastavení v aktuální demo verzi Shoptetu.
U automatický importů do Shoptetu je nutné vhodně rozvrhnout přidělené časové sloty. Import je vždy v celou hodinu, tedy export z Money musí proběhnout v dostatečném předstihu, aby mohlo být v celou zpracováno. Celkově záleží na velikosti dat/množství položek. Celý export katalogu bude trvat mnohem déle než jen aktualizační soubor pro sklad. Obvykle je nastavena akce v CSWAutomatiku na např. xx:58 hodin, kdy export proběhne do minuty a v celou se zařadí do fronty ke zpracování na straně Shoptetu (zpracování je dle délky fronty 1-20 minut). Uložený soubor xml na ftp účtu se po importu do Shoptetu nemaže a zůstává tam pro přehrátí novějším souborem. Pokud není z Money dodán novější soubor, tak konfigurace na Shoptetu používá v definovaných časech stále stejný soubor.
Četnost aktualizace hodnot pro sklad či ceníky je nutné brát v širším kontextu. Jak často měníte ceny během dne? Je nutné aktualizovat všechny ceny každou hodinu? Pokud máte někde špatnou cenu, tak ji chcete opravit hned, tedy půjdete do adminu e-shopu a tu položku rovnou upravíte. Je nutné aktualizovat sklad každou hodinu, když na e-shopu je skladník, který si uchovává hodnotu skladu a tu objednávkami snižuje, tak jako v Money. Jaký je poměr výdeje zboží z Money bez e-shopu (typicky maloobchodní prodej)? Pokud je výdej (objednávka a výdej) jen přes e-shop a naskladnění probíhá třeba 1x za den, tak aktualizace skladu postačí 1-2x za den.. nevznikají tam totiž v dostupnostním množství žádné rozdíly (nepočítáme vratky, rozbité položky atd.).
4.)
Po zakoupení doplňku Money ERP na Shoptetu máte k dispozici i možnost využívat Shoptet API. V případě zájmu o toto spojení, kontaktujte naši podporu, která s Vámi projde potřebné nastavení konfigurace připojení klienta v Money s využitím běžných funkcí Integrací. Pomocí Integrací a plánovaných úloh, lze např. zasílat požadavky na změnu stavy objednávek, track nr. s číslem objednávky a další. Pro bližší informace prosím kontaktujte naši podporu.