1. Domů
  2. Dokumentace
  3. XML import
  4. Import z XML

Import z XML

Seznam konfigurací pro jednotlivé importy xml naleznete v seznamu Import z XML. V tomto seznamu může být -n různých konfigurací. Každá konfigurace má svůj vlastní Kód a Název.

Nastavení konfigurace je společná jak pro způsob importu fyzických souborů uložených na serveru zákazníka, tak i prostřednictvím xml zapsaných do importní tabulky v databázi (případně další pokročilé možnosti). Lze obecně říci, že rozdíl je pouze v určení cesty odkud bude soubor načten a případná uživatelská viditelnost zpracovávané fronty.

Nejčastější import xml je řešen prostřednictvím importní tabulky System_XmlExchangeImport právě z důvodů uživatelské viditelnosti Fronty importu v Money s možností prohlédnutí logu, uživatelské opravy chyby v xml a znovu spuštění příslušného importu.

1.)
V rámci jedné konfigurace může být definován zápis pro více objektů. Typicky pro import objednávky přijaté a zároveň založení adresní karty zákazníka je možné definovat způsob importu v jedné importní konfiguraci.

Příklad importní konfigurace najdete ZDE. Soubor Konfigurace_XMLImport_ImpObj.xml lze nad seznamem konfigurací přes pravé tlačítko naimportovat.

2.)
Vstupní soubory xml mohou být uloženy nebo dostupné z různých zdrojů. V rámci základní konfigurace je možné načíst importní soubor z uloženého souboru na fyzickém disku serveru nebo z importní tabulky stejné databáze.

V rámci placeného rozšíření REI (Rozšířené exporty a importy) je možné soubory načíst i z URL adresy nebo soubor uložený na  vzdáleném serveru ftp/sftp.

Obvyklé použití je načístatí xml import z importní tabulky, ale mohou být i případy, kdy je nutné si pro soubor najdříve sáhnout na externí zdroj nebo zpracovávat data z externího url feedu. Zástupcem URL feedu mohou být například objednávky přijaté z eshopu (Shoptet, Upgates, Expando – Mall, Alza, Amazon, atd.) nebo zbožový či dostupnostní feed od Vašeho dodavatele.

3.)
Vstupní xml je možné transformovat jak na vstupu, tak na výstupu pomocí transformační šablony xslt. Tyto šablony mohou být uloženy jako soubor na dostupném fyzickém disku.
Součástí rozšíření REI je i možnost spravovat a ukládat transformační šablony do seznamu Transformačních šablon. Součástí nastavení jsou i možnosti zástupných znaků pro konektivitu do jakékoliv databáze (vlastní Money databáze nebo jiné). Samotné uložení šablon do databáze umožnuje automatické zálohování jako součást agendy a řešení přístupových práv v rámci běžných rolí v Money.

4.)
Jednotlivé uzly mají svoje nastavení chování a párování (spojovací údaj). Na obrázku je vidět definice pro objekt Objednávka přijatá, kdy pokud dle spojovacího údaje nenalezne doklad, tak ho založí do skupiny Nezařazeno. Pokud již takový doklad najde, tak ho bude editovat. Pokud v xml nebude zaslán spojovací údaj, tak import skončí v tomto místě chybou. Pokud najde více dokladů se shodným spojovacím údajem, tak import bude dokončen (Stav=2), ale nic se nestane.

5.)
Na další záložce na zvoleném objektu se volí jaký je spojovací údaj. Defaultně je na všech objektech zaškrtnuto Použít primární klíč jako spojovací (spodní část je šedá) a tím je párování na ID. V našem případě tuto volbu máme zrušenou a zatrhnuté pole Číslo dokladu.

            /* Příklad pro defaultní spojovací údaj ID */

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> 
<S5Data> 
  <ObjednavkaPrijataList>
    <ObjednavkaPrijata ID="6793213a-a363-4f6a-ade1-972012d79375">
     <CisloDokladu>1201412412</CisloDokladu>
    </ObjednavkaPrijata>
  </ObjednavkaPrijataList>
</S5Data>
        
            /* Příklad pro spojovací údaj Číslo dokladu */

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> 
<S5Data> 
  <ObjednavkaPrijataList>
    <ObjednavkaPrijata>
     <CisloDokladu>1201412412</CisloDokladu>
    </ObjednavkaPrijata>
  </ObjednavkaPrijataList>
</S5Data>
        

Pro korektní import dokladu je nutné projít jednotlivé uzly a dle vstupního xml odpovídajícím způsobem nastavit příslušné uzly.

Obvyklé použití je dle konkrétních hodnot tedy čísla objednávky, čárových kódů položek nebo jejich katalogového čísla, kódů skladů a ceníků,  kódů dopravy a platby či třeba názvů států. Lze také kombinovat různé způsoby, kdy například uzel doklad bude dle čísla dokladu (číslo vzniklo na eshopu a je tedy stejné u nás) a jednotlivé položky dokladu jsou párované na ID.

Rozhodnutí o párování je tedy vždy dle individuálního domluvy a rozsahu vzájemného můstku mezi programem Money a externí aplikací.

Import z XML
Pomohl Vám tento článek? Ano Ne 1

Jak Vám můžeme pomoci?